Bezpieczny kredyt 2% – jakie są zagrożenia utraty wsparcia?
Wiele pisaliśmy już o korzyściach z korzystania z programu bezpieczny kredyt 2% oraz o tym, kto może zostać kredytobiorcą. Warto jednak wspomnieć także o możliwości utraty wsparcia. Bezpieczny kredyt 2% jest obwarowany pewnymi obostrzeniami, których nie można naruszyć. Jak zachować dopłaty przez cały ustawowy okres 10 lat?
Dom/mieszkanie na potrzeby własnego gospodarstwa domowego
Co do zasady Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał dopłat do kredytów w ramach programu bezpieczny kredyt 2% przez okres 10 lat. Jeżeli jednak kredytobiorcy nie zastosują się do pewnych jego wymagań, mogą te dopłaty stracić znacznie wcześniej. Wiele niepożądanych zachowań może sprawić, że wypłata kolejnych dopłat zostanie wstrzymana. Przede wszystkim w okresie 24 miesięcy od zgłoszenia zakończenia budowy domu lub nabycia mieszkania/domu na własność, kredytobiorca musi rozpocząć w tym domu/lokalu prowadzenie gospodarstwa domowego. W razie kontroli ze strony banku kredytobiorca powinien zatem wykazać, że mieszka w zakupionym domu/lokalu. Rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa domowego w okresie 24 miesięcy jednak nie wystarczy. Gospodarstwo domowe w zakupionym domu/lokalu należy też prowadzić nieprzerwanie przez cały okres trwania dopłat. Wyjątkiem od tej sytuacji jest jedynie: dalsze prowadzenie gospodarstwa domowego przez drugiego ze współkredytobiorców albo gdy zaprzestanie nastąpiło w związku z wyłączeniem tego lokalu lub domu z użytkowania, z przyczyn niezależnych od kredytobiorcy poprzez decyzję organu nadzoru budowlanego.
Mieszkania/domu nie można wynająć, sprzedać i zmienić sposobu użytkowania
Kredytobiorca utraci dopłaty również wtedy, gdy w okresie ich otrzymywania sprzeda, wynajmie lub użyczy dom/mieszkanie innej osobie. Wyjątkiem jest jedna sytuacja – gdy zbycie nastąpi na rzecz drugiego z kredytobiorców. Taka konieczność może powstać chociażby w wyniku rozwodu i podziału majątku współkredytobiorców. Uzyskujący dopłaty z BGK powinni także zastanowić się, zanim zarejestrują w domu/mieszkaniu działalność gospodarczą. Zmiana sposobu użytkowania nieruchomości lub jej części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, także może spowodować utratę dopłat. W okresie trwania dopłat kredytobiorca nie może nadto nabyć własności innego lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego albo nabyć spółdzielczego prawa dotyczącego innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której to nabycie nie było do końca zależne od kredytobiorcy, ponieważ odziedziczył nieruchomość. Należy też uważać na sytuację, w której w okresie otrzymywania dopłat kredytobiorca pozwoli zamieszkać w mieszkaniu/domu osobie, która jest drugim rodzicem wspólnego dziecka, a która posiadała już mieszkanie lub dom. To samo wykluczenie dotyczy osoby, która nie jest co prawda rodzicem, ale w ostatnich 12 miesiącach była członkiem gospodarstwa domowego kredytobiorcy.
Sprawdź czy Twoja sytuacja finansowa i osobista pozwala na spłatę
Przed wzięciem bezpiecznego kredytu 2% kredytobiorcy powinni zastanowić się, czy na pewno są w stanie podołać jego spłacie. Siłą rzeczy utracą bowiem prawo do dopłat również wtedy, gdy w okresie otrzymywania dopłat w stosunku do kredytobiorcy ogłoszono upadłość. Zakazanym działaniem jest nadto zmiana oprocentowania ze stałego na zmienne. Dodatkowo nie można zapominać, że przesłanką do wstrzymania dopłat jest sytuacja, gdy w okresie ich otrzymywania stroną umowy bezpiecznego kredytu 2% przestanie być kredytobiorca, który w dniu udzielania tego kredytu jako jedyny spełniał warunek wieku – był poniżej 45 lat. Jeżeli umowa kredytu pozostanie przy kredytobiorcy, który od początku tego warunku nie spełniał – utraci dopłaty. Wyjątkiem jest śmierć kredytobiorcy, który miał mniej niż 45 lat w dniu zawarcia umowy. Nawet jeżeli Twoja sytuacja znacząco się poprawi w najbliższych latach, nie możesz też przedterminowo spłacić kredytu przed upływem 3 lat od jego udzielenia, chyba że spłata dotyczyła części objętej gwarancją lub łącznie z wniesionym wkładem własnym kredytobiorcy nie przekroczyła kwoty 200.000 złotych.
Kiedy trzeba będzie zwrócić otrzymane dopłaty?
W wyżej przedstawionych sytuacjach dopłaty zostaną wstrzymane. Może się jednak zdarzyć, że kredytobiorca będzie musiał zwrócić otrzymane wsparcie. Stanie się tak wówczas, gdy kredytobiorca zostanie prawomocnie skazany za przestępstwo określone w art. 297 § 1 lub 2 Kodeksu karnego popełnione w związku z udzieleniem bezpiecznego kredytu 2%. W takiej sytuacji kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu dopłat w terminie 45 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego. Wspomniane przepisy Kodeksu karnego dotyczą przestępstwa podrobienia, poświadczenia nieprawdy, nierzetelnego dokumentu/oświadczenia w celu wyłudzenia kredytu.
Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy
Bezpieczny kredyt 2% funkcjonuje od 1 lipca 2023 r. W ciągu miesiąca w imieniu naszych klientów zdążyliśmy już złożyć kilkadziesiąt wniosków o jego udzielenie. Czy Ty także potrzebujesz naszej pomocy? Udzielimy Ci niezbędnego wsparcia. Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego
formularza kontaktowego.