Zmiany w prawie – koniec z PCC?

31 sierpnia weszły w życie zmiany dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dzięki nim niektóre osoby nie będą musiały ponosić tego obciążenia publicznoprawnego przy zakupie nieruchomości. Kto nie zapłaci podatku? W jakiej sytuacji? Na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule.

Kiedy należy zapłacić PCC?

Co do zasady taka czynność cywilnoprawna jak zawarcie umowy sprzedaży, zawsze wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Stawka podatku wynosi 2%, a obowiązek zapłaty ciąży na kupującym mieszkanie na rynku wtórnym. Przy wartości mieszkania na poziomie 500.000 złotych kupujący zapłaci zatem dodatkowe 10.000 złotych podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto przy tym podkreślić, że PCC dotyczy tylko mieszkań z rynku wtórnego. Na rynku pierwotnym kupuje się bowiem nieruchomości bezpośrednio od dewelopera. Ta transakcja jest natomiast opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT). Wobec tego nie ma dodatkowego obciążenia w postaci PCC. Standardowo, przeciętnie podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania waha się w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dzięki zmianom tę kwotę będzie można zaoszczędzić.

Kto korzysta ze zwolnienia z PCC?

Ustawa o PCC przewiduje jednak pewne wyjątki – zwolnienia przedmiotowe i podmiotowe. Właśnie w zakresie tych pierwszych zdecydowano się na dokonanie zmian w obowiązujących przepisach. Art. 9 ustawy o PCC zyskał dodatkowy pkt 17. Stanowi on, że zwalnia się od podatku (…) sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia. Ze zwolnienia z PCC skorzystają zatem osoby fizyczne, które nie mają i nigdy nie miały żadnego prawa do nieruchomości mieszkalnej. Dopuszczalne jest jedynie bycie współwłaścicielem nieruchomości w udziale nie większym niż 50%, która została nabyta w drodze dziedziczenia. Nie ma przy tym znaczenia jaka jest wartość posiadanego udziału. To może być równie dobrze 5.000, jak i 500.000 złotych.

Brak PCC, ale są inne opłaty i koszty

Należy jednak przestrzec kupujących. To, że nie zapłacą PCC od zakupu nieruchomości z rynku wtórnego nie oznacza jeszcze, że kupujący będą wolni od wszelkich opłat. Przykładowo, jeżeli lokal kupowany jest na kredyt i trzeba ustanowić zabezpieczenie w postaci hipoteki, takie ustanowienie hipoteki podlega PCC. Wysokość PCC w takiej sytuacji wynosi 0,01% wysokości hipoteki lub 19 złotych. Aczkolwiek stałą stawkę 19 złotych stosuje się tylko przy hipotekach zabezpieczających także m.in. odsetki według stawki zmiennej. Dodatkowo kupujący muszą uiścić opłatę za wpis do księgi wieczystej. Swoje wynagrodzenie zainkasuje również notariusz. Nadto warto podkreślić, że zwolnienie z PCC obejmuje wyłącznie umowy sprzedaży dokonane po 31 sierpnia 2023 r. Nowego przepisu nie można zastosować do wcześniejszych umów.

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Zmiany w przepisach dotyczące PCC mają oczywiście wspierać osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Zwolnienie z PCC oznacza dla nich oszczędność na poziomie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wraz z programem – bezpieczny kredyt 2% tworzy to korzystne warunki dla rozwoju rynku mieszkaniowego. Jeżeli potrzebujesz pomocy w dopełnieniu formalności lub we wnioskowaniu o kredyt hipoteczny – zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.