Zakup nieruchomości w ramach kredytu #naStart – o czym należy pamiętać?
Na co dzień otrzymujemy wiele pytań o nowy program mieszkaniowy – kredyt #naStart. Na bieżąco staramy się rozwiewać wszelkie wątpliwości. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów publikujemy też część informacji na ten temat. Poniżej znajdziesz kolejny pakiet informacji dotyczący zakupu nieruchomości w ramach programu kredyt #naStart.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Korzystając z kredytu mieszkaniowego #naStart będzie można kupić zarówno nieruchomość z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Możliwe jest nawet uzyskanie środków na budowę domu. Projekt ustawy przewiduje, że kredytobiorca powinien zamieszkać w zakupionej nieruchomości. Nie może jej wynająć lub oddać do używania innej osobie. Jednocześnie przepisy nie wskazują, jak szybko kredytobiorca będzie musiał wprowadzić się do tej nieruchomości. Nie ma też obowiązku meldunku w zakupionym domu lub mieszkaniu.
Zakup nieruchomości z rynku wtórnego a wyprowadzka poprzednich właścicieli
Mając na względzie realia zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, wielu klientów zadaje nam pytanie o to, czy istnieje ryzyko utraty dopłat. Chodzi o sytuację, w której kredytobiorca kupuje nieruchomość z rynku wtórnego. Umawia się jednocześnie z dotychczasowym właścicielem, że ten dotychczasowy właściciel będzie mógł jeszcze mieszkać w sprzedanej nieruchomości przez jakiś czas. Czy taka sytuacja może spowodować utratę dopłat? Nie! To nie mieści się w pojęciu użyczenia lokalu i nie powoduje utraty dopłat. Przepisy nie wskazują nadto kto powinien ponosić opłaty za nieruchomość w trakcie trwania tego okresu.
Czy kredytem #naStart można sfinansować także remont mieszkania?
Nie można wziąć kredytu #naStart wyłącznie po to, by przeprowadzić remont mieszkania. Można jednak sfinansować nim wykończenie lub remont mieszkania, jeżeli z tego samego kredytu finansowany jest również sam zakup tego mieszkania lub budowa wykańczanego domu. Trzeba jednak mieć na względzie funkcjonujące progi kredytowania. Istnieje maksymalna kwota kredytu, którą można uzyskać w danej konfiguracji – jako singiel, dwuosobowe gospodarstwo domowe itd.
Czy możliwy jest zakup nieruchomości o dowolnej wielkości?
Projekt ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart przewiduje limity powierzchni przypadającej na dane gospodarstwo domowe. Na najmniejsze mieszkanie będzie mógł pozwolić sobie oczywiście singiel. Przekroczenie wskazanych w przepisach limitów nie oznacza, że kredytobiorca straci możliwość kredytowania kredytem #naStart. Rządowe dopłaty zostaną jednak obniżone. Przykładowo osoby prowadzące dwuosobowe gospodarstwo domowe teoretycznie powinny kupić mieszkanie o maksymalnym metrażu 75 m2. Każdy m2 ponad limit oznacza natomiast dopłatę mniejszą o 50 zł. Jeżeli zatem ta para kupi mieszkanie o powierzchni 85 m2, to jej dopłaty będą mniejsze o 500 zł.
Najpierw wniosek kredytowy czy najpierw wybór mieszkania?
Wiele osób pyta nas również o to, jaką kolejność powinni zachować w procesie ubiegania się o kredyt #naStart. Tymczasem ta forma kredytowania poza warunkami uzyskania i specjalnymi dopłatami nie różni się niczym w stosunku do standardowych kredytów udzielanych przez banki. Standardowo zatem wniosek o kredyt składa się wraz ze wskazaniem konkretnej nieruchomości, która tym kredytem ma być finansowana.
Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy
Nasi specjaliści na bieżąco śledzą sytuację na rynku kredytowym. Jesteśmy szczególnie zainteresowani programem kredyt mieszkaniowy #naStart i na pewno będziemy go rekomendować naszym klientom. Chętnie zweryfikujemy, czy kwalifikujesz się do tego programu i pomożemy Ci pomyślnie przejść przez proces złożenia wniosku kredytowego. Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego
formularza kontaktowego.