Bezpieczny kredyt 2% w pytaniach i odpowiedziach – część I

Bezpieczny kredyt 2% to wciąż stosunkowo nowy program. Przyszli kredytobiorcy mogą składać wnioski o przyznanie tego świadczenia dopiero od 1 lipca 2023 r. Nie każdy bank ma też pełną informację na ten temat na swojej stronie internetowej. Nic zatem dziwnego, że od naszych klientów otrzymujemy nieustannie szereg pytań. Postanowiliśmy zatem zebrać je w jednym miejscu i przekazać wszystkim zainteresowanym garść przydatnych informacji.

1. Kto może złożyć wniosek o bezpieczny kredyt 2%?

Co do zasady kredytobiorcą będzie mogła stać się osoba do 45 roku życia, która nie ma i nie miała własnego mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu.

2. Czy można wziąć bezpieczny kredyt 2% bez zdolności kredytowej?

Nie – aby skorzystać z bezpiecznego kredytu 2% trzeba mieć zdolność kredytową. Będzie ona jednak liczona w korzystniejszy dla kredytobiorców sposób, niż przy standardowym kredycie hipotecznym.

3. Ile będzie wynosiło oprocentowanie kredytu 2%?

Nie jest tak, że bezpieczny kredyt 2% będzie miał właśnie takie oprocentowanie przez cały okres kredytowania. Stawka ta służy ustaleniu, jaka będzie dopłata Banku Gospodarstwa Krajowego do otrzymanego kredytu. Koszt kredytu dla konsumenta ma natomiast odpowiadać 2% + marży banku przez pierwszych dziesięć lat trwania umowy. Później wysokość oprocentowania będzie odpowiadała rynkowemu.

4. Ile do kredytu 2% dopłaca BGK?

Dopłatę Banku Gospodarstwa Krajowego do kredytu 2% można obliczyć, korzystając z następującego wzoru: D=Ks x (W-2%)/12, gdzie D to kwota dopłaty, Ks – część kapitałowa pozostająca do spłaty, W – obowiązujący w dniu ustalenia stopy oprocentowania kredytu wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej.

5. O ile wzrośnie rata kredytu, po upływie 10-letniego okresu dopłat?

Po 10 latach kapitał kredytu będzie już w znacznej części spłacony. Jednocześnie oprocentowanie (nawet jeżeli wysokie) będzie liczone od znacznie niższej niż pierwotnie kwoty. Rata kredytu nie powinna zatem drastycznie wzrosnąć.

6. Na jaką kwotę można wziąć kredyt 2%?

Dla singla maksymalna kwota kredytu wyniesie 500.000 złotych, a dla małżeństwa, rodziców co najmniej jednego dziecka lub singla z dzieckiem – 600.000 złotych.

7. Na co można przeznaczyć kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% można przeznaczyć na zakup mieszkania albo domu z rynku pierwotnego albo wtórnego wraz z ich wykończeniem, na budowę i wykończenie domu, zakup działki budowlanej pod budowę domu lub zakup działki wraz z budową domu, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego.

8. Czy istnieje minimalna kwota bezpiecznego kredytu 2%?

O minimalnej kwocie bezpiecznego kredytu 2% mogą decydować indywidualne regulacje danego banku. Przykładowo Alior Bank przewiduje minimalną wartość kredytu na kwotę 100.000 złotych.

9. Czy w ramach kredytu 2% można kupić tylko mieszkanie z rynku pierwotnego?

Nie – bezpieczny kredyt 2% nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Kredytobiorcy mogą kupić zarówno mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Mogą także nabyć dom albo nawet z uzyskanych środków dokończyć już prowadzoną budowę.

10. Czy można wziąć bezpieczny kredyt 2% bez wkładu własnego?

Tak – program „Bezpieczny kredyt 2%” można połączyć z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Wówczas nie trzeba mieć żadnych własnych środków.

11. Czy działka może być wkładem własnym?

Tak – jeżeli działka należy do kredytobiorcy i nie została obciążona hipoteką, może stanowić wkład własny. Wówczas bezpieczny kredyt 2% powinien zostać przeznaczony na budowę lub dokończenie domu na tej działce.

12. Czy istnieje maksymalna kwota wkładu własnego?

Tak – wartość wkładu własnego nie może przekroczyć kwoty 200.000 złotych. Przy czym jeżeli wkładem własnym jest działka to łączna kwota kredytu i wkładu własnego (działki) nie może przekroczyć kwoty 1.000.000 złotych.

13. Czy można stracić prawo do dopłat od BGK?

Tak – w niektórych sytuacjach kredytobiorcy mogą stracić prawo do dopłaty, a w konsekwencji kredyt zostanie oprocentowany na zasadach rynkowych. Stanie się tak wtedy, gdy na przykład kredytobiorca nie wprowadzi się do domu lub mieszkania w ciągu 2 lat od nabycia prawa własności lub zgłoszenia zakończenia budowy, wynajmie, sprzeda nieruchomość albo zmieni jej sposób użytkowania, ogłosi upadłość konsumencką, zrealizuje wcześniejszą częściową spłatę kredytu w okresie 3 lat od jego udzielenia itd. Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO.

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.