Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?
Rozwód to trudny i emocjonalnie wymagający proces, który często niesie za sobą konieczność uporządkowania wielu kwestii finansowych, w tym spłaty kredytu hipotecznego. Wspólna nieruchomość może stać się przedmiotem sporu, a z nią związane zobowiązania wobec banku wymagają szczególnej uwagi. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty związane z kredytem hipotecznym po rozwodzie oraz możliwości rozwiązania tej sytuacji.
Wspólny kredyt hipoteczny – podstawowe informacje
Kredyt hipoteczny zaciągnięty w trakcie małżeństwa zazwyczaj jest wspólnym zobowiązaniem obojga małżonków, niezależnie od tego, czy nieruchomość została zakupiona na jedną, czy obie osoby. Oznacza to, że po rozwodzie obie strony nadal są solidarnie odpowiedzialne za spłatę kredytu, chyba że zostanie zawarta inna umowa z bankiem. Należy bowiem podkreślić, że żaden Sąd rozpatrując sprawę o podział majątku nie może przypisać kredytu hipotecznego jednej osobie, pomijając drugą. Strony mogą oczywiście w Sądzie zawrzeć ugodę i porozumieć się co do podziału zobowiązania, ale w praktyce tak czy inaczej trzeba zawrzeć aneks do umowy z bankiem, na który bank musi wyrazić zgodę.
Rozliczenie kredytu hipotecznego po rozwodzie
Podział majątku to kluczowy etap po rozwodzie, który decyduje, kto stanie się właścicielem nieruchomości obciążonej kredytem. Strony mogą zdecydować się na wspólną, zgodną sprzedaż nieruchomości. To pozwali spłacić kredyt hipoteczny i podzielić pozostałe środki między małżonków. To rozwiązanie jest korzystne, gdy obie strony chcą zakończyć wszelkie zobowiązania finansowe wobec siebie, a zarazem żadna ze stron nie chce zatrzymać na własność wspólnego domu lub mieszkania.
Inną możliwością „załatwienia” sprawy kredytu hipotecznego jest przejęcie kredytu przez jednego z małżonków. W sytuacji, gdy jedna ze stron chce zatrzymać nieruchomość, może przejąć na siebie kredyt hipoteczny, za zgodą banku. Oznacza to, że od tej pory tylko ta osoba będzie odpowiedzialna za spłatę rat. W takim przypadku często konieczne jest jednak wykazanie, że osoba przejmująca kredyt posiada wystarczającą zdolność kredytową.
Trzecim wariantem jest pozostawienie kredytu jako wspólnego zobowiązania. Czasami małżonkowie decydują się na utrzymanie wspólnego kredytu i nieruchomości nawet po rozwodzie, na przykład ze względu na dobro dzieci. W takim przypadku obie strony są nadal odpowiedzialne za spłatę kredytu.
Negocjacje z bankiem
Niezależnie od wybranego rozwiązania, kluczowym krokiem jest skontaktowanie się z bankiem, który udzielił kredytu. Bank musi wyrazić zgodę na wszelkie zmiany w umowie kredytowej, takie jak przejęcie kredytu przez jednego z małżonków czy zwolnienie jednego z nich z odpowiedzialności za kredyt. Warto pamiętać, że bank może odmówić zmiany warunków kredytu, jeśli uzna, że zmniejsza to jego zabezpieczenia.
Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy
Kredyt hipoteczny po rozwodzie to złożona kwestia, która wymaga dokładnego przemyślenia i skoordynowania działań zarówno z bankiem, jak i między małżonkami. Kluczem do sukcesu jest otwarta komunikacja, gotowość do kompromisów oraz skorzystanie z profesjonalnej pomocy, jeśli sytuacja tego wymaga. Ostateczny wybór rozwiązania powinien być zgodny z interesami obu stron i uwzględniać ich przyszłe możliwości finansowe. Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu kredytu hipotecznego po rozwodzie? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego
formularza kontaktowego.