Zmiany w projekcie ustawy wprowadzającej kredyt #naStart
Jakiś czas temu opublikowano nową wersję ustawy wprowadzającej kredyt mieszkaniowy #naStart. Ku rozczarowaniu Ministerstwa Rozwoju i Technologii spotkała się ona raczej z krytyką. Coraz trudniej znaleźć zwolenników nowego programu mieszkaniowego. W najnowszym projekcie ustawy dotyczącej kredytów hipotecznych, rząd wprowadza istotne zmiany, które miały na celu poprawę dostępności kredytów dla młodych ludzi i ułatwienie im zakupu pierwszego mieszkania… ale czy faktycznie tak się stało?
Piękne założenia, słaba realizacja…
Celem nowej ustawy jest zwiększenie dostępności kredytów hipotecznych, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy często napotykają trudności finansowe na początku swojej drogi zawodowej. Projekt zakłada wprowadzenie preferencyjnych warunków kredytowania, które będą bardziej przystępne dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Kredyt #naStart od jakiegoś czasu był poddany konsultacjom. Wiele podmiotów zdecydowało się na sformułowanie uwag w tym zakresie. Niewiele z tych uwag zostało uwzględnionych. A część osób wskazuje nawet, że zmiany dokonane w projekcie wręcz poszły w odwrotną stronę. To trochę dziwi, bo prace nad projektem ustawy trwają już bardzo długo, a w pierwotnych założeniach w połowie 2024 r. program miał wejść w życie.
Za co krytykuje się kredyt #naStart?
Nie dziwią zatem mieszane reakcje obserwatorów kredytu mieszkaniowego #naStart. Raczej trudno o zwolenników tego programu. Coraz więcej pojawia się głosów krytycznych. Przede wszystkim jako wadę kredytu #naStart wskazuje się jego przewidywane skutki, tj. możliwy wzrost cen nieruchomości, a także niekontrolowany wzrost zadłużenia u młodych ludzi. Ekonomiści nie rozumieją także rezygnacji z limitu ceny. Poza tym głośno krytykowane jest zwiększenie puli wniosków na pierwsze dwa kwartały 2025 roku. Pierwotnie miało to być 35.000 wniosków w pierwszej połowie roku, a potem maksymalnie 15.000 wniosków kwartalnie. W nowej wersji ustawy zakłada się już 25.000 wniosków w pierwszym kwartale, 20.000 w kolejnym oraz po 15.000 w kolejnych. Ograniczenie liczby wniosków miało być natomiast swoistym bezpiecznikiem przy napompowaniu popytu i wzrostem cen.
Więcej słów krytyki…
To zresztą nie wszystkie krytykowane elementy. „Oberwało się” też chociażby idei zniesienia limitu dochodowego dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Nadto skrytykowano pewne niedokładności w ustawie, jak chociażby to, że rodziny z co najmniej trójką dzieci nie będą także musiały sprzedawać swojej dotychczasowej nieruchomości. W ustawie pisze się bowiem ogólnie o „zbyciu”, przy czym to „zbycie” może być również nieodpłatne. W praktyce wystarczy przekazać mieszkanie w darowiźnie komuś bliskiemu, co pewnie rozwinie wątek wynajmu takich mieszkań.
Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy
Trwają zatem perypetie związane z kredytem mieszkaniowym #naStart. Na bieżąco śledzimy losy tego projektu, a tymczasem z uwagi na jego niepewne losy, oferujemy naszym klientom kredyty hipoteczne w tradycyjnej formie. Dlaczego warto na nas postawić? Mamy dostęp do ofert 24 różnych banków. Dajemy 100% gwarancji najlepszej oferty. 90% naszych klientów jest z polecenia. Nie pobieramy od klienta żadnej prowizji za usługę. Każdy może natomiast liczyć na pomoc profesjonalnego, dedykowanego doradcy. Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.