Kredyt #naStart – czy na pewno tylko na pierwszą nieruchomość?
Już sama nazwa nowego rządowego programu “Kredyt na start” sugeruje, że będzie on dedykowany wyłącznie osobom nieposiadającym innej nieruchomości. Na szczęście ustawa przewiduje w tym zakresie pewne wyjątki i wyłączenia. Jakie? Wyjaśniamy w naszym najnowszym artykule.
Kredyt #naStart a kredyt w przeszłości
Kredyt mieszkaniowy będzie mógł zostać udzielony osobie, która w dniu złożenia wniosku o udzielenie tego kredytu nie jest i nie była stroną umowy innego kredytu hipotecznego, zawartej w okresie 36 miesięcy przed dniem złożenia wniosku w celu pokrycia wydatków ponoszonych w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W tym zakresie istnieją jednak pewne wyjątki. Po pierwsze gdy umowa została rozwiązana w związku z dokonanym skutecznym odstąpieniem przez kredytobiorcę od umowy deweloperskiej albo umowy, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, 3 lub 5 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Po drugie gdy umowa została przeniesiona na drugiego z kredytobiorców. Po trzecie natomiast, gdy umowa została rozwiązana przed dniem uruchomienia środków tego kredytu. Co istotne, z programu kredyt #naStart nie będzie wykluczona osoba, która była stroną umowy kredytowej zawartej wcześniej niż w okresie 36 miesięcy przed dniem złożenia wniosku kredytowego.
Kredyt #naStart a rozdzielność majątkowa
W odróżnieniu od Bezpiecznego Kredytu 2% – program kredyt #naStart sprzyja osobom, które są małżeństwem, ale mają rozdzielność majątkową. Jeżeli bowiem jeden z małżonków posiada mieszkanie w swoim majątku odrębnym, a nadto małżonkowie posiadają intercyzję, to drugi małżonek może skorzystać z programu. Tyle tylko, że małżonek posiadający mieszkanie nie będzie mógł stać się stroną kredytu ani stać się współwłaścicielem. Jednocześnie ten drugi małżonek nie będzie zaliczany w skład gospodarstwa domowego, co wpłynie odpowiednio na limit, oprocentowanie, ale i kryterium dochodowe. Co ciekawe, także wspólne dzieci nie zostaną zaliczone w skład gospodarstwa domowego, chyba że ze sposobu uregulowania opieki nad nimi wynika, że wchodzą one w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy. Analogicznie sytuacja będzie wyglądała w odniesieniu do rodziców niebędących małżeństwem.
Kredyt #naStart a działka budowlana lub lokal usługowy
Definicja nieruchomości jest bardzo szeroka. W rozumieniu prawa cywilnego nieruchomością jest dom mieszkalny, lokal, ale również działka budowlana. Czy ta działka stanowi przeszkodę do zaciągnięcia kredytu #naStart? Wcale nie! Działka budowlana nie jest nieruchomością mieszkalną, a tylko taka dyskwalifikuje wnioskującego o ubieganie się o kredyt #naStart. Podobnie przeszkodą nie będzie posiadanie lokalu usługowego, działki rolnej czy jakiegokolwiek innego rodzaju nieruchomości, która nie ma charakteru mieszkalnego. Wnioskujący o kredyt może zatem bez obaw starać się o kredyt na preferencyjnych warunkach z korzystnym oprocentowaniem i rządowymi dopłatami.
Kredyt #naStart a nieruchomość posiadana w przeszłości
Warunkiem kredytu #naStart jest nieposiadanie prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego/spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zarówno w dniu udzielenia kredytu, jak i przed tym dniem. Wyjątek stanowią gospodarstwa domowe, w których skład wchodzi co najmniej troje dzieci. W tej sytuacji konieczna jest jednak sprzedaż nieruchomości w terminie 2 lat. Wyjątek stanowi również przypadek, w którym kredytobiorca nabył nieruchomość mieszkalną w drodze dziedziczenia lub darowizny, ale zbył tę nieruchomość przed ukończeniem 18 roku życia albo zbył ją w drodze darowizny na rzecz osoby niewchodzącej w skład jego gospodarstwa domowego.
Kredyt #naStart a udział w nieruchomości
Korzystne przepisy przewidziano także dla osób, które chciałyby skorzystać z programu kredyt #naStart, ale posiadają lub posiadały prawo własności jednego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego nabyte w drodze dziedziczenia lub darowizny w udziale nie wyższym niż 50%. Dodatkowo jednak ten lokal lub dom nie może być przez nich zamieszkiwany od co najmniej 12 miesięcy. Co istotne, w przypadku dwóch kredytobiorców, warunek ten musi być spełniony łącznie. Nie ma zatem możliwości udzielenia kredytu parze, w której każdy z kredytobiorców posiada udziały w dwóch różnych nieruchomościach. Dodatkowo kredyt otrzyma osoba, która zbyła w przeszłości swój udział w drodze darowizny na rzecz osoby niewchodzącej w skład jej gospodarstwa domowego.
Kredyt #naStart a nieruchomość do rozbiórki
W projektowanej ustawie przewidziano nawet wyjątek odnoszący się do osób, które posiadają lub posiadały prawo własności nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, wobec którego wydano decyzję administracyjną – nakaz rozbiórki lub zakaz użytkowania. Taka osoba będzie mogła zaciągnąć kredyt #naStart. Tu jednak również obowiązuje warunek łącznego spełnienia tego warunku przez obu kredytobiorców.
Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy
Wiele ostatnio piszemy o kredycie mieszkaniowym #naStart. To bardzo korzystny program dla przyszłych kredytobiorców, który może pozwolić na uzyskanie istotnego zastrzyku finansowego, a właściwie znaczące obniżenie rat kredytu. Na co dzień pomagamy jednak nie tylko w uzyskaniu kredytu w ramach obowiązujących programów – wcześniej Bezpiecznego Kredytu 2%, w przyszłości kredytu #naStart. Pomagamy znaleźć również inne warianty finansowania inwestycji. Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego
formularza kontaktowego.