Kredyt mieszkaniowy #naStart w pytaniach i odpowiedziach – cz. II

Nieco ponad tydzień temu odpowiedzieliśmy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań, dotyczących kredytu mieszkaniowego #naStart. Dzisiaj prezentujemy nową porcję wiedzy i rozwiewamy wątpliwości dotyczące nowego programu mieszkaniowego.

Kto będzie mógł skorzystać z kredytu mieszkaniowego #naStart?

Z kredytu mieszkaniowego #naStart będzie mogła skorzystać osoba, która mieszka i prowadzi gospodarstwo domowe w Polsce lub poza jej granicami, jeżeli jednocześnie posiada polskie obywatelstwo. Kredyt mieszkaniowy #naStart będzie mógł także zaciągnąć cudzoziemiec, który co prawda nie mieszka w Polsce, ale prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo oraz kredyt jest mu udzielany wspólnie z tą osobą. W przypadku singli korzystających z kredytu, pojawia się dodatkowe kryterium wieku. Kredytobiorca samodzielnie zaciągający kredyt nie może przekroczyć 35 roku życia. Żaden z kredytobiorców nie może też posiadać prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego/spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Czy można otrzymać kredyt, zarabiając w innej walucie niż polski złoty?

Kredyt mieszkaniowy #naStart może zostać udzielony wyłącznie w polskiej walucie. Z Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego wynika także, że kredytu hipotecznego udziela się w walucie, w której przyszły kredytobiorca osiąga dochody. Ostateczną decyzję w kwestii udzielenia bądź nieudzielenia kredytu osobie osiągającej dochody w obcej walucie podejmuje bank. Trudno wyobrazić sobie jednak, że instytucje finansowe będą działały sprzecznie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego. To oznacza, że osoby mieszkające za granicą i osiągające dochód w euro, dolarach lub innej walucie, będą miały problem ze skorzystaniem z programu.

Czy w kredycie mieszkaniowym #naStart obowiązuje limit dochodowy?

W kontekście kredytu mieszkaniowego #naStart ustawodawca przewidział pięć progów dochodowych. Obowiązuje zatem limit 7.000 złotych netto dla 1-osobowego gospodarstwa domowego, limit 13.000 złotych netto dla 2-osobowego gospodarstwa domowego, limit 16.000 złotych netto dla 3-osobowego gospodarstwa domowego, limit 19.500 złotych netto dla 4-osobowego gospodarstwa domowego oraz limit 23.000 złotych netto dla 5-osobowego i większego gospodarstwa domowego. Przekroczenie tych limitów nie oznacza jednak od razu braku możliwości skorzystania z kredytu mieszkaniowego #naStart. Kwota obliczonej dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego zostanie pomniejszona o 50% kwoty przekroczenia wskazanego limitu dochodowego w przypadku singla oraz 25% kwoty przekroczenia w pozostałych przypadkach.

Na jaki cel można zaciągnąć kredyt mieszkaniowy #naStart?

Kredyt mieszkaniowy #naStart będzie mógł zostać udzielony wyłącznie w czterech celach. Po pierwsze na pokrycie całości albo części wydatków ponoszonych w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz nabyciem prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu. Po drugie na pokrycie wydatków ponoszonych w związku z nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem (rynek wtórny i pierwotny). Po trzecie na wydatki związane z realizacją inwestycji mieszkaniowej w formule kooperatywy mieszkaniowej przez członka tej kooperatywy. Po czwarte natomiast na wydatki związane z nabyciem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, w tym stanowiących wkład budowlany, z wykończeniem tego lokalu albo tego domu. Nie będzie natomiast możliwe udzielenie kredytu na sam remont mieszkania lub zakup samej nieruchomości gruntowej, bez planów wybudowania na niej budynku.

Czy kupione mieszkanie będzie można sprzedać lub wynająć przed upływem 10 lat?

Teoretycznie nie ma ograniczeń w sprzedaży nieruchomości przed upływem 10 lat, czyli w okresie trwania rządowych dopłat. W takiej sytuacji jednak dopłaty wygasną wraz z ostatnim dniem miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż. Jeżeli kredytobiorca uzyska jakiekolwiek dodatkowe dopłaty po tej dacie, będą one podlegały zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Nie trzeba będzie natomiast zwracać dopłat uzyskanych przed dniem sprzedaży nieruchomości. Co do wynajmu zakupionego mieszkania trzeba z kolei pamiętać o tym, że wsparcie w ramach programu kredyt mieszkaniowy #naStart dedykowane jest osobom, które planują zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli zatem kredytobiorca wynajmie mieszkania w okresie trwania dopłat, te dopłaty wygasną wraz z ostatnim dniem miesiąca, w którym przekazano nieruchomość najemcy.

Czy z kredytu mieszkaniowego #naStart można pokryć też zakup miejsca parkingowego?

Tak – przepisy umożliwiają przeznaczenie kredytu mieszkaniowego także na zakup miejsca parkingowego. Będzie można sfinansować zakup lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym jako prawem do wyłącznego korzystania w ramach udziałów w nieruchomości wspólnej, które zostanie wpisane w księdze wieczystej założonej dla lokalu mieszkalnego. Możliwe będzie również sfinansowanie w ten sposób pomieszczenia przynależnego do lokalu mieszkalnego (tak zwanej komórki lokatorskiej).

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Kredyt mieszkaniowy #naStart wciąż znajduje się na etapie legislacji. To oznacza, że nie można go na razie znaleźć w ofertach banków. Wszyscy wiedzą jednak, że to tylko kwestia czasu i jeszcze w tym kwartale ustawa wprowadzająca kredyt mieszkaniowy #naStart powinna zostać podpisana przez Prezydenta. Nasi specjaliści na bieżąco śledzą losy tej regulacji. Z chęcią pomożemy naszym klientom skompletować niezbędne dokumenty i przejść przez proces uzyskania kredytu. Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.