Kiedy można utracić dopłaty w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%?

Wiele osób już uzyskało środki w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Trwa zatem urządzanie wymarzonych domów lub mieszkań. W tej euforii warto jednak pamiętać, że kredytobiorcy są związani pewnymi warunkami stawianymi im przez obowiązujące przepisy. W przypadku ich naruszenia mogą utracić wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Kiedy? Jak tego uniknąć? Na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule.

Bezpieczny Kredyt 2% na potrzeby mieszkaniowe

Dopłaty z Banku Gospodarstwa Krajowego kredytobiorcy będą co do zasady otrzymywali przez okres 10 lat. O ile oczywiście, dostosują się do wymogów stawianych im w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Pierwszym warunkiem jest obowiązek rozpoczęcia w nowym domu lub lokalu prowadzenia gospodarstwa domowego w ciągu 24 miesięcy od dnia zgłoszenia zakończenia budowy domu lub nabycia domu/lokalu. Inaczej mówiąc, kredytobiorca po upływie wskazanego czasu musi być w stanie udowodnić, że mieszka w zakupionym domu lub mieszkaniu. Dodatkowo kredytobiorca zobowiązany jest do prowadzenia gospodarstwa domowego w tej nieruchomości przez cały okres trwania dopłat. Wyjątkiem jest jedynie dalsze prowadzenie gospodarstwa domowego przez drugiego współkredytobiorcę albo gdy zaprzestanie mieszkania nastąpiło w związku z wyłączeniem lokalu lub domu z użytkowania z przyczyn niezależnych od kredytobiorcy i na podstawie decyzji organu nadzoru budowlanego.

Bezpieczny Kredyt 2% zakłada trwałość własności

Przez cały okres otrzymywania dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, kredytobiorca nie może też sprzedać, wynająć lub użyczyć domu/mieszkania innej osobie. Ideą programu Bezpieczny Kredyt 2% jest umożliwienie Polakom spełnienia marzenia o własnym domu lub mieszkaniu, a nie podesłanie im pomysłu na biznes lub inwestycję. Oczywiście tutaj ustawodawca też przewidział wyjątki dotyczące zbycia nieruchomości – w przypadku gdy następuje ono na rzecz drugiego współkredytobiorcy. W końcu przez 10 lat wiele może się wydarzyć, w tym współkredytobiorcy mogą się rozwieść i podzielić swój wspólny majątek. Ponadto kredytobiorcy nie powinni rejestrować w nowym domu lub mieszkaniu działalności gospodarczej. Zmiana sposobu użytkowania nieruchomości lub jej części w sposób uniemożliwiający zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, także może spowodować utratę dopłat.

Kredyt na preferencyjnych zasadach tylko na jedną nieruchomość

Kredytobiorca, który zdecyduje się na Bezpieczny Kredyt 2%, nie może również w okresie trwania dopłat nabyć własności innego lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której stał się właścicielem innej nieruchomości w wyniku dziedziczenia. Poza tym kredytobiorcy powinni pamiętać o tym, że przez cały okres kredytowania muszą dbać o stan swoich finansów. Jeżeli w czasie jego trwania ogłosiliby upadłość, siłą rzeczy utracą nabytą nieruchomość, a wraz z nią prawo do otrzymywania korzystnych dopłat do kredytu. Najlepiej byłoby także, gdyby przez cały okres kredytowania zadłużenie spłacali ci sami kredytobiorcy. W przypadku gdy przestanie być kredytobiorcą jedyna osoba spełniająca kryterium wiekowe (poniżej 45 lat), pozostali kredytobiorcy utracą prawo do dopłat. Chyba że chodzi o śmierć kredytobiorcy będącego poniżej 45 roku życia, a nie jego dobrowolną decyzję.

Wstrzymanie a konieczność zwrotu dopłat

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące programu Bezpieczny Kredyt 2%, zadzwoń do specjalistów. Nie tylko pomagamy w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, ale również wyjaśniamy wszystkie wątpliwości, dotyczące tej formy finansowania. Pamiętaj, że warto zapytać, by uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości. Zapraszamy!

We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach dopłaty do Bezpiecznego Kredytu 2% zostaną jedynie wstrzymane. Istnieje jednak sytuacja, w której Bank Gospodarstwa Krajowego może się domagać od kredytobiorcy zwrotu wypłaconych środków. Stanie się tak w sytuacji, gdy kredytobiorca zostanie prawomocnie skazany za przestępstwo określone w art. 297 § 1 lub 2 Kodeksu karnego popełnione w związku z udzieleniem bezpiecznego kredytu 2%. Chodzi zatem o przedłożenie podrobionego, przerobionego lub poświadczającego nieprawdę albo nierzetelnego dokumentu/oświadczenia. W takiej sytuacji kredytobiorca będzie zobowiązany do zwrotu wszystkich dotychczas otrzymanych dopłat w terminie 45 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące programu Bezpieczny Kredyt 2%, zadzwoń do specjalistów. Nie tylko pomagamy w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, ale również wyjaśniamy wszystkie wątpliwości, dotyczące tej formy finansowania. Pamiętaj, że warto zapytać, by uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości. Zapraszamy!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.