Coraz bliżej kredytu mieszkaniowego #naStart

Końcówka marca przyniosła dobre wieści dla osób czekających na kolejny program mieszkaniowy. W wykazie prac legislacyjnych pojawiła się bowiem informacja o procedowaniu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Trwają prace nad wdrożeniem tego rozwiązania jeszcze w tym roku.

Czym jest kredyt mieszkaniowy #naStart?

Ustawa o kredycie mieszkaniowym #naStart ma być odpowiedzią na ograniczenie dostępności do kredytów hipotecznych na zakup mieszkania dla osób o umiarkowanych dochodach. Nadal utrzymuje się bowiem wysoki poziom stóp procentowych i wiele osób zwyczajnie nie ma zdolności kredytowej. Kredyt mieszkaniowy #naStart ma być następcą programu Bezpieczny Kredyt 2%, którego pula przewidziana na lata 2023-2024 już się wyczerpała. Jednocześnie ma stanowić doskonalszą formę w stosunku do tak zwanego rodzinnego kredytu mieszkaniowego, który „został zaprojektowany w innych warunkach rynku i nie przystaje do obecnych wyzwań stojących przed budownictwem mieszkaniowym.”

Cele kredytu mieszkaniowego #naStart

Kredyt mieszkaniowy #naStart ma rozwiązać problemy istniejące na gruncie bezpiecznego kredytu 2%, w tym nieprecyzyjne i nieuzasadnione rozwiązania ustawy dotyczące braku możliwości ubiegania się o preferencyjny kredyt mieszkaniowy chociażby przez osoby niebędące małżeństwem lub nieposiadające wspólnych dzieci, a tworzące albo zamierzające stworzyć wspólne gospodarstwo domowe. Jednocześnie w informacji opublikowanej na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że Rząd planuje „naprawić” brak spójności instrumentów wsparcia mających na celu poprawę dostępności kredytów mieszkaniowych. Do tej pory „rodzinne kredyty mieszkaniowe i bezpieczne kredyty 2% tworzyły system wsparcia opierający się na dwóch różnych instrumentach kredytowych finansujących co do zasady podobny cel.”

Kredyt mieszkaniowy #naStart a bezpieczny kredyt 2%

Nowy kredyt mieszkaniowy #naStart zastąpi zarówno bezpieczny kredyt 2%, jak i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Zarazem ma łączyć w sobie finansowe wsparcie w formie dopłat do rat z wyższą pomocą kierowaną do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Zachowana ma zostać możliwość udzielenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty części kredytu (gwarancja wkładu własnego). Co ciekawe, zaproponowano także poszerzenie programu o kredyt konsumencki, zaciągnięty na sfinansowanie partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w ramach przedsięwzięcia społecznej inicjatywy mieszkaniowej (SIM) lub towarzystwa budownictwa społecznego (WBS) albo na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej. Dodatkowym rozwiązaniem jest nadto możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego przez rodziny posiadające co najmniej trójkę dzieci w przypadku, gdy nabywany lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny nie jest pierwszym mieszkaniem kredytobiorcy.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – podstawowe założenia

Kredyt hipoteczny na pierwsze własne mieszkanie (z wyłączeniem sytuacji rodzin z co najmniej trójką dzieci, o których była mowa powyżej) będzie udzielany na okres co najmniej 15 lat, ze stałą stopą procentową na poziomie ustalonym na okres 60 miesięcy. W przypadku kredytu udzielonego jako kredyt konsumencki okres spłaty będzie nie krótszy niż 5 i nie dłuższy niż 15 lat. Będzie nadto istniała gwarancja spłaty części kredytu udzielonej przez BGK. Wysokość dopłaty do rat będzie uzależniona od liczby dzieci znajdujących się w gospodarstwie domowym – od 1,5% do 0%. Będzie także obowiązywała stopa 0% na partycypację lub wkład mieszkaniowy. Z mniej korzystnych zmian, zostanie jednak wprowadzony limit wiekowy wsparcia na zakup pierwszego mieszkania dla singli – do 35 roku życia.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – szczegóły

Projekt ustawy zawiera także dodatkowe rozwiązania i kryteria wsparcia. Można tam znaleźć między innymi wysokość dochodów gospodarstwa domowego kredytobiorcy uprawniającą do zaciągnięcia mieszkaniowego kredytu hipotecznego z dopłatami do rat, a także maksymalną kwotę części kapitału zaciągniętego kredytu, od której będą naliczane dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał 2024 r. Istnieje zatem szansa, że z kredytu mieszkaniowego #naStart będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. Warto się do tego odpowiednio przygotować i złożyć wniosek kredytowy w pierwszym możliwym momencie. Jak widać bowiem programy wsparcia zmieniają się bardzo szybko. Wiele osób spóźniło się z wnioskami o bezpieczny kredyt 2% i dzisiaj tego żałują.

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Nasi specjaliści na bieżąco śledzą sytuację na rynku kredytowym. Nasze zainteresowanie szczególnie budzi program kredytu mieszkaniowego #naStart. Może być to korzystna opcja dla wielu rodzin. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.