Czy cudzoziemiec może wziąć kredyt hipoteczny w Polsce?

Wraz z rozpoczęciem wojny w Ukrainie oraz znaczącym napływem obywateli Ukrainy do Polski, coraz częściej pojawia się temat kredytów hipotecznych dla Ukraińców. Wielu obcokrajowców wiąże swoją przyszłość z Polską i chce kupić tutaj mieszkanie. Czy w tym zakresie istnieją jakieś ograniczenia? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Ważna zdolność kredytowa

Co do zasady udzielenie kredytu hipotecznego obcokrajowcowi rządzi się tymi samymi zasadami co udzielenie kredytu hipotecznego obywatelowi Polski. Bank, który otrzyma wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego, oceni zatem zdolność kredytową wnioskodawcy. Instytucja finansowa poprosi zatem przyszłego kredytobiorcę o przedłożenie dokumentów potwierdzających jego zatrudnienie, wysokość uzyskiwanych dochodów oraz sytuację rodzinną.

Kredyt hipoteczny tylko ze stabilnym zatrudnieniem

Dla uzyskania kredytu hipotecznego istotna będzie stabilność zatrudnienia, więc najlepiej by wnioskodawca mógł potwierdzić, że jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i to na czas nieokreślony. Umowy na okres próbny, w trakcie wypowiedzenia oraz umowy na zastępstwo nie są uwzględniane w liczeniu zdolności kredytowej. Dodatkowo banki biorą pod uwagę wysokość zarobków uzyskanych co najmniej za 3 miesiące wstecz, a niektóre nawet za 12 miesięcy wstecz.

Dopuszczalne też inne formy uzyskiwania dochodów

Możliwe jest też uwzględnienie dochodów z działalności gospodarczej, ale pod uwagę będzie brany dochód z tej działalności i powinna być ona prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy. Oczywiście zdolność kredytową obniżają przy tym wszelkie zobowiązania finansowe, czyli na przykład inne posiadane kredyty lub pożyczki. Co również istotne, przyszły kredytobiorca powinien mieć nadto dobrą historię kredytową, czyli brak jakichkolwiek opóźnień w spłacie dawnych zobowiązań.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Dodatkowo wzięcie kredytu hipotecznego obwarowane jest koniecznością wniesienia wkładu własnego. Najczęściej banki wymagają, by wkład własny wynosił od 10 do 20 procent wartości nieruchomości. Jeżeli zatem cudzoziemiec chce kupić mieszkanie o wartości 500.000 złotych, powinien dysponować gotówką w wysokości od 50.000 do 100.000 złotych. Najczęściej w tym zakresie kredytobiorca składa po prostu oświadczenie o posiadaniu odpowiednich środków i jest to pierwsza transza wpłacana na poczet zakupu mieszkania.

Cudzoziemiec musi legalnie przebywać w Polsce

W odniesieniu do kredytu hipotecznego udzielanego obcokrajowcowi, bank może także weryfikować legalność pobytu tego cudzoziemca w Polsce. Najczęściej wystarcza przedłożenie czasowego zezwolenia na pobyt. Niektóre banki oferują jednak kredyty wyłącznie osobom posiadającym zezwolenie na pobyt stały. Tak jest chociażby w odniesieniu do banku PKO BP. Bank może też oczekiwać od przyszłego kredytobiorcy posiadania numeru PESEL. O tych kwestiach warto pomyśleć nieco wcześniej, ponieważ procedura uzyskania numeru PESEL oraz zezwolenia na pobyt czasowy lub stały trochę trwa.

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Świadczymy nasze usługi pośrednictwa kredytowego nie tylko na rzecz obywateli Polski, ale również na rzecz obcokrajowców. Z powodzeniem przeprowadziliśmy już naszych klientów z zagranicy przez proces uzyskania kredytu hipotecznego w Polsce. Wśród naszych klientów są przede wszystkim obywatele Ukrainy. Jeżeli potrzebujesz naszej pomocy, zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.