Fakty i mity o wnioskach kredytowych

Nasi Klienci często pytają nas o odpowiednią strategię składania wniosków kredytowych. Zadają nam rozmaite pytania dotyczące tego procesu. Postanowiliśmy zatem zebrać je wszystkie i odpowiedzieć na nie w naszym dzisiejszym artykule. Chcielibyśmy rozwiać krążące wokół tego tematu mity i potwierdzić pewne, związane z tym fakty.

Najlepiej wziąć kredyt w banku, w którym ma się konto

Wiele osób uważa, że skoro mają konto w jakimś banku od kilkunastu lat albo nawet dłużej, to dostaną w nim korzystniejszą ofertę niż w innym. Podejmując decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego bazują zatem wyłącznie na ofercie swojego banku, nie sprawdzając innych propozycji. To duży błąd. Banki nie stosują takiej polityki i w żaden sposób nie premiują swoich stałych klientów. Dla oceny ich zdolności kredytowej stosują te same kryteria, jak w odniesieniu do pozostałych wnioskodawców. Swoim klientom nie oferują też korzystniejszej marży czy innych warunków kredytowania. Decydując się na kredyt hipoteczny warto zatem zrobić solidny research i wziąć pod uwagę kilka propozycji.

Wniosek o kredyt hipoteczny warto złożyć w kilku bankach

Banki mają różne kryteria rozpoznawania wniosków kredytowych, w tym ustalania indywidualnej zdolności kredytowej. Właśnie dlatego nie warto ograniczać się do złożenia wniosku w jednym z nich. Większa liczba wniosków może realnie zwiększyć szanse przyszłego kredytobiorcy na otrzymanie kredytu hipotecznego. Jeżeli bowiem w jednym banku się nie uda, pozostają jeszcze opcje zapasowe. Warto też pamiętać, że kupując mieszkanie lub dom od dewelopera, często wymagają oni co najmniej kilku decyzji odmownych w sprawie udzielenia kredytu, by móc bezproblemowo rozwiązać zawartą umowę przedwstępną.

Analiza zdolności kredytowej polega wyłącznie na ocenie zarobków

Analiza zdolności kredytowej to złożony proces. Nie polega przy tym wyłącznie na ocenie poziomu zarobków przyszłego kredytobiorcy. Rozpoczyna się od sprawdzenia historii danej osoby w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Weryfikowane są nie tylko bieżące zobowiązania, ale również to w jaki sposób wnioskodawca spłacał swoje poprzednie kredyty i pożyczki. Dopiero później bank bierze pod uwagę aktualne zarobki przyszłego kredytobiorcy, jego sytuację majątkową i rodzinną. Jeżeli zatem miałeś/miałaś problemy ze spłatą kredytu w przeszłości, nie licz dzisiaj na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku.

Kredyt hipoteczny otrzymają też osoby, które nigdy nie wzięły żadnej pożyczki

Czy brak historii kredytowej jest problemem? Nie. Czy taka osoba również może wziąć kredyt hipoteczny? Oczywiście. Dla wielu osób kredyt hipoteczny jest ich pierwszym zobowiązaniem, szczególnie gdy mówimy o 20-30 latkach. Te osoby wychodzą na rynek pracy, zaczynają całkiem nieźle zarabiać i decydują się ostatecznie na zakup własnego mieszkania lub domu. Biorą zatem kredyt hipoteczny, bo nie mają tak dużych oszczędności, by kupić coś za gotówkę. Do tej pory bieżące zarobki wystarczały im jednak na utrzymanie i przyjemności. Nie mieli potrzeby, by brać kredyt gotówkowy na zakup lodówki czy telefonu – stąd brak historii kredytowej.

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Przerastają Cię formalności związane ze złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny? Nie masz czasu na chodzenie po bankach i pytanie o oferty? Nie wiesz od czego zacząć? Nie wiesz w jaki sposób ocenić czy dana oferta jest korzystniejsza od innej? Możesz śmiało poprosić o pomoc naszych specjalistów. Wyjaśnią Ci wszystkie zawiłości procesu kredytowego, doradzą, którą ofertę warto wybrać i płynnie przeprowadzą Cię przez proces złożenia wniosku. Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego. .

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.