Ile wyniosą dopłaty do Bezpiecznego Kredytu 2% od 10 listopada?

Rozpoczął się IV kwartał 2023 roku. To czas na ogłoszenie nowego wskaźnika służącego wyliczeniu dopłat do Bezpiecznego Kredytu 2%. Na jakie dopłaty będzie można liczyć w 2024 roku? Czy Bezpieczny Kredyt 2% będzie mniej czy bardziej opłacalny dla kredytobiorców? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej?

Zgodnie z art. 9b ust. 5 ustawy z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2% – komunikat o wskaźniku średniej kwartalnej stopy procentowej Bank Gospodarstwa Krajowego ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej, w terminie 45 dni po upływie każdego kwartału. Ogłoszony w komunikacie wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej obowiązuje od siódmego dnia po dniu tego ogłoszenia do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia obowiązywania wskaźnika ogłoszonego w kolejnym komunikacie. Wskaźnik ten ma niebagatelne znaczenie, ponieważ pełni decydującą rolę w ustalaniu wysokości dopłat do Bezpiecznego Kredytu 2%.

Nowy wskaźnik już ogłoszony!

W komunikacie z 3 listopada 2023 r. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił, że wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej dla bezpiecznego kredytu 2% od dnia 10 listopada 2023 r. wynosi 7,02%. Dla przypomnienia – do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego wydał jeden komunikat dotyczący tego wskaźnika. Było to 1 lipca 2023 r., kiedy zaczęły obowiązywać przepisy o Bezpiecznym Kredycie 2%. Wówczas wskaźnik ten kształtował się na poziomie 7,14%. Był zatem o 0,12% wyższy.

Na jakich zasadach BGK ustala wskaźnik?

Pierwszy wskaźnik wyliczony został w oparciu o stawkę WIRON. Kolejne aktualizacje bazują i będą bazowały natomiast na danych przekazywanych BGK przez poszczególne banki kredytujące, czyli te, które zawarły z BGK umowę dot. udzielania Bezpiecznego Kredytu 2% z dopłatami. Jakie dane są przekazywane do BGK? Te, dotyczące łącznej kwoty kredytów innych niż Bezpieczny Kredyt 2%, opartych na okresowo stałym oprocentowaniu i przeznaczonych na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, a także średniej ważonej oprocentowania tych kredytów, gdzie wagą jest kwota.

Niższy wskaźnik to dobra czy zła wiadomość dla kredytobiorców?

Zasadą jest, że im wyższy wskaźnik, tym niższa dopłata do raty. Skoro zatem ustalono aktualny wskaźnik na poziomie 7,02%, to dopłaty z Banku Gospodarstwa Krajowego będą wyższe niż dotychczas. To dobra informacja dla osób, które dopiero teraz złożyły wniosek o udzielenie Bezpiecznego Kredytu 2%. Będą bowiem mogły skorzystać z lepszego pod kątem wysokości dopłat wskaźnika, przy jednoczesnym spadku stóp procentowych. To powinno się przełożyć na nieco niższą ratę kredytu.

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Bezpieczny Kredyt 2% oferuje szereg korzyści. Właśnie dlatego rekomendujemy go naszym klientom. Pomagamy przy tym uzyskać oczekiwane finansowanie, w tym skompletować wszystkie potrzebne dokumenty. Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.