Kredyt #naStart – na co trzeba uważać?

Wielu przyszłych kredytobiorców ma aktualnie na celu nowy program mieszkaniowy – kredyt #naStart. To następca Bezpiecznego Kredytu 2%. Dzięki niemu można wiele zyskać, ale trzeba też uważać na pewne pułapki. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nowej regulacji i przeanalizujemy możliwe zagrożenia.

Kredyt 0% – czy na pewno?

Wśród osób zainteresowanych kredytem #naStart istnieje powszechne przeświadczenie, że dopłaty zagwarantują im zerowe odsetki. Tymczasem dopłaty wyliczane będą przez pierwszych 5 lat w oparciu o wskaźnik publikowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego dla kwartału, w którym zawarto umowę kredytową. Ponadto wysokość raty będzie zależała od oprocentowania narzuconego przez bank. Kredyt będzie miał zatem zerowe odsetki tylko wtedy, gdy te dwa czynniki będą sobie równe. W praktyce najbardziej prawdopodobne jest, że banki będą różnić się od siebie stawkami proponowanymi kredytobiorcom kredytu #naStart, a zarazem te stawki będą różne od wskaźnika BGK, co również zróżnicuje faktyczne oprocentowanie obciążające kredytobiorców.

Zarabiasz za granicą – czy kredyt #naStart jest dla Ciebie?

Z kredytu #naStart mogą skorzystać nie tylko osoby mieszkające na stałe w Polsce. Warunkiem jest bowiem wyłącznie to, by co najmniej jeden współkredytobiorca posiadał obywatelstwo polskie. Ustawa o kredycie hipotecznym wskazuje jednak, że banki udzielają kredytu w walucie, w której osiąga się większość dochodu. Tymczasem kredyt #naStart może być udzielony wyłącznie w złotych polskich. To powoduje znaczne ograniczenie dla kredytobiorców zarabiających poza Polską. Nie każdy pracodawca zgodzi się natomiast na inną formę wypłaty wynagrodzenia.

Cesja umowy deweloperskiej – czy nadal uzyskasz dopłatę?

W regulacji dotyczącej kredytu #naStart przewidziano także zakaz kredytowania transakcji, gdy prawo do nieruchomości nabywane jest poprzez cesję praw wynikających z umowy rezerwacyjnej lub deweloperskiej. Chodzi o to, by wyłączyć transakcje spekulacyjne. Jeżeli zatem przykładowo rodzic podpisał umowę po to, by następnie jego syn lub córka mógł kupić nieruchomość, korzystając z programu – kredyt #naStart – niestety taki kredyt nie będzie mógł zostać objęty dopłatami. Celem kredytu #naStart jest nabycie prawa własności do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wprost od dewelopera-sprzedawcy.

Nadal można stracić prawo do dopłat

Trzeba również pamiętać o tym, że dopłaty uzyskiwane z Banku Gospodarstwa Krajowego będzie można stracić. Oczywiście w porównaniu z Bezpiecznym Kredytem 2% zrezygnowano z wymogu zamieszkiwania w kupionej nieruchomości przez określony czas. Pozostają jednak inne warunki. Nie można na przykład sprzedać nieruchomości w okresie uzyskiwania dopłat. Wyjątkiem jest jedynie zbycie domu lub mieszkania na rzecz drugiego współkredytobiorcy oraz rozszerzenie wspólności ustawowej. Takim warunkiem jest również brak możliwości zmiany sposobu użytkowania nieruchomości, w tym chociażby przeznaczenie go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Kupionej nieruchomości nie można także wynająć lub użyczyć.

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Nasi specjaliści są gotowi, by pomóc Ci uzyskać jak najlepszy wariant kredytowania. Podpowiemy Ci również, jak uniknąć problemów, w tym chociażby utraty dopłat. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z nami – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.