Kredyt na budowę domu – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt na budowę domu jest dla kredytobiorców trochę bardziej wymagający niż ten na zakup gotowej do wprowadzenia nieruchomości. Osoby, które zdecydują się na taki krok, muszą pamiętać o dodatkowych dokumentach, które należy dostarczyć do banku. Jakich? Co jeszcze warto wiedzieć? Szereg przydatnych informacji prezentujemy poniżej.

Dom murowany, szkieletowy czy z prefabrykatów?

Kredyt na budowę domu co do zasady można uzyskać niezależnie od tego, z jakich materiałów budowlanych będzie on postawiony. Co do zasady, bo w niektórych bankach istnieją pewne ograniczenia. W odniesieniu do budynków teoretycznie mniej trwałych albo bardziej „mobilnych” banki wymagają, by budowa odbywała się przy udziale generalnego wykonawcy. To oczywiście dodatkowy koszt, który w swoją inwestycję musi wkalkulować kredytobiorca. Jakie domy są mniej trwałe albo bardziej „mobilne”? Chociażby wspomniane domy szkieletowe, domy z bali lub domy z prefabrykatów. Ograniczenia dotyczą jednak tylko niektórych banków, więc zawsze warto pytać o indywidualne wymagania.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny na budowę domu?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego pod budowę domu kształtuje się tak samo, jak w odniesieniu do kredytu na zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim. Nieco inne mogą być jednak pośrednie kwoty kredytu, takie jak chociażby prowizja banku. Kredytobiorca musi także liczyć się z koniecznością dokonania wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, przeprowadzenia inspekcji przy wypłacie każdej kolejnej transzy kredytu, zakupu polisy majątkowej (ubezpieczenie nieruchomości) oraz polisy na życie. Finalnie tak samo jak osoba kupująca mieszkanie, kredytobiorca budujący dom będzie musiał dokonać stosownych wpisów w księdze wieczystej nieruchomości.

Co może stanowić wkład własny?

Najczęściej kredytobiorcy ustanawiają zabezpieczenie kredytu w postaci działki, na której budowany jest dom. Dodatkowo bank może uwzględnić w ramach wkładu własnego koszty poniesione na sporządzenie projektu budowlanego, przeprowadzenie prac organizacyjnych na nieruchomości, wykonanie przyłączy mediów i inne tym podobne wydatki. Do wkładu własnego nie wlicza się jednak materiałów budowlanych kupionych pod budowę domu. A przynajmniej tak jest w większości banków. Pojedyncze instytucje finansowe akceptują pewne zakupy, jeżeli udokumentowane są imiennymi fakturami. Ostateczną kwotę wkładu własnego określa się na podstawie kosztorysu budowlanego i wyceny nieruchomości.

Jak prawidłowo przygotować kosztorys budowlany?

Istotnym dokumentem, jaki należy przedłożyć bankowi w procesie uzyskania kredytu jest kosztorys budowlany. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy jest on istotny chociażby pod kątem ustalenia wysokości wkładu własnego. Jak powinien on wyglądać? Najczęściej banki dysponują własnymi formularzami, które pozwalają w uproszczony i przyspieszony sposób sporządzić prawidłowy kosztorys budowlany. Czasem banki wymagają przy tym, by pod tym dokumentem podpisał się kierownik budowy lub inna osoba z uprawnieniami budowlanymi. Bez obaw jednak, nie ma potrzeby wskazywania precyzyjnych kosztów robocizny czy materiałów budowlanych. Kosztorys zawiera jedynie ogólne informacje dotyczące przewidywanych kosztów.

Czym jest kwota minimalna na budowę 1 m2?

Banki operują pojęciem kwoty minimalnej na budowę 1 m2 domu. Najczęściej kształtuje się ona na poziomie 3000-4500 złotych brutto. To oznacza, że przewidując budowę domu o powierzchni 100 m2, należałoby wziąć kredyt w wysokości od 300.000 do 450.000 złotych. Jeżeli analitycy banku stwierdzą, że kwota jest zbyt niska jak na planowaną realizację danej inwestycji, mogą z tego powodu odmówić udzielenia kredytu. Nie pomogą przy tym tłumaczenia, że kredytobiorcy spodziewają się dużej darowizny od rodziny lub innej formy wsparcia finansowego. Nie ma natomiast maksymalnej kwoty zadeklarowanej na budowę 1 m2. Nie ma też maksymalnej kwoty kredytu, jaką można wziąć.

Green Credit – Twój niezawodny doradca kredytowy

Banki najczęściej zakładają, że budowa domu powinna trwać maksymalnie 24 miesiące. Do tego wyznaczonego czasu trzeba spełnić wszystkie warunki wypłaty kolejnych transz. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, kredytobiorca może utracić część finansowania inwestycji. A ile trwa załatwienie kredytu na budowę domu? Najczęściej standardowa procedura trwa około 2-3 miesiące. Warto zatem jak najszybciej skompletować niezbędne dokumenty i złożyć wniosek kredytowy. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skontaktuj się z naszymi specjalistami – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.