Jak obliczyć zdolność kredytową?

Planujesz zakup domu lub mieszkania? Chcesz wziąć kredyt na ten cel? Nie wiesz jak się za to wszystko zabrać i jak dopełnić niezbędnych formalności? Spieszymy z pomocą. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć czym jest zdolność kredytowa i jak ją obliczyć. Na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym artykule.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to parametr, który określa Twoje zdolności finansowe do spłaty zaciągniętego zadłużenia – kredytu hipotecznego. Zdolność kredytową ustala się w oparciu o kilka czynników, w tym przede wszystkim Twoje aktualne zarobki, a konkretniej osiągany dochód. Banki określają zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy zawsze, niezależnie od rodzaju kredytu, wysokości kapitału czy okresu na jaki ten kredyt ma zostać udzielony. Zdolność kredytowa ma decydujący wpływ na to, jaką kwotę kredytu uda się uzyskać oraz jaki będzie okres spłaty. Oczywiście zdolność kredytową oblicza się nie tylko w kontekście kredytu hipotecznego, ale również zwykłego gotówkowego oraz umów leasingu.

W jaki sposób banki obliczają zdolność kredytową?

Każdy bank może obliczać zdolność kredytową w nieco inny sposób, w oparciu o przyjętą w tym banku procedurę. Sprawdzając zatem zdolność kredytową w jednym banku, może się okazać, że w innym już nie otrzymamy kredytu… i odwrotnie. Można jednak w analizie przeprowadzanej przez banki znaleźć pewne elementy wspólne. Przede wszystkim analiza ta przybiera charakter ilościowy i jakościowy. Analiza ilościowa opiera się ściśle na finansach. Im większe zarobki przyszłego kredytobiorcy tym większa szansa na kredyt. Instytucje finansowe wyżej stawiają przy tym zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę niż chociażby umowy cywilnoprawne lub działalność gospodarczą. Poza tym istotne są bieżące, miesięczne koszty utrzymania (w tym czynsz, media, wydatki na jedzenie) oraz aktualne, posiadane zadłużenie (inne kredyty, karty kredytowe, dostępne limity).

Czym jest analiza jakościowa w kontekście zdolności kredytowej?

Analiza jakościowa opiera się z kolei na ocenie czy przyszły kredytobiorca ma cechy, sugerujące, że będzie w przyszłości bezproblemowo spłacał kredyt. Bierze się tutaj pod uwagę jego wiek, stan cywilny, liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie, staż pracy oraz wykonywany zawód. Przykładowo zatem 30-latek uznawany jest za lepszego kredytobiorcę niż 20-latek. Podobnie bardziej ceniona jest osoba pozostająca w związku małżeńskim, niż singiel. Na wyższy kredyt może także liczyć urzędnik i policjant niż pracownik korporacji. W ramach analizy jakościowej istotna jest także historia kredytowa przyszłego kredytobiorcy. Jeżeli brał już kredyty w przeszłości i nie miał problemu ze spłatą zadłużenia, będzie dla banku bardziej wiarygodny niż osoba, która podpisuje swoją pierwszą umowę kredytową.

Czy można samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?

Samodzielne obliczenie zdolności kredytowej nie jest łatwe. Jak już wcześniej wspominaliśmy, każdy bank może to robić w inny sposób, z uwzględnieniem indywidualnej procedury, obowiązującej w tym banku. Właśnie dlatego warto poprosić o pomoc doradcę kredytowego. Specjaliści Green Credit sp. z o.o. analizują sytuację kredytobiorcy i szukają najlepszej i najkorzystniejszej formy kredytowania. Powiedz nam o planowanej inwestycji, a my dobierzemy do tego właściwą metodę finansowania. Podpowiemy Ci również, jak poprawić swoją zdolność kredytową, a niejednokrotnie jest to możliwe w bardzo prosty sposób, w tym chociażby poprzez spłatę posiadanych zobowiązań, rezygnację z karty kredytowej czy wzięcie kredytu wspólnie z inną osobą. Zapraszamy do kontaktu – telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.