Kredyty hipoteczne- rynek pierwotny vs wtórny co warto wiedzieć?

Mieszkanie nowe, a może z rynku wtórnego? Często przy zakupie swojego pierwszego mieszkania się nad tym zastanawiamy. Dużo czynników wpływa na to na jakie mieszkanie się zdecydujemy. Często szukamy czegoś na już- aby jak najszybciej się wprowadzić i wybieramy rynek wtórny. Lecz rynek pierwotny umożliwia nam stworzenie swojego własnego wymarzonego kątu od  podstaw. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny, który rynek jest dla Ciebie lepszy? Chętnie Cię do tego przygotujemy.

Czym jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny zajmuje się obrotem nowymi nieruchomościami nabywanymi bezpośrednio od deweloperów bądź Spółdzielni Mieszkaniowych. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym masz pewność, że nikt wcześniej nie wprowadzał tam żadnych zmian. Zaletą takich mieszkań jest to, że często są dopiero wybudowane, a ty możesz korzystać przez pewien czas z gwarancji, które deweloper oferuje.

Czym jest rynek wtórny?

Rynek wtórny zajmuje się obrotem nieruchomościami wcześniej użytkowanymi, nabywanymi za pośrednictwem biur nieruchomości lub bezpośrednio od właścicieli. Na rynku wtórnym także możesz znaleźć mieszkania, które były wybudowane całkiem niedawno.  Ten wariant oferuje także takie mieszkania jak apartamenty, lofty, a także mieszkania w zabytkowych kamienicach. Masz większy wybór w wyborze lokalizacji, ponieważ mieszkań dostępnych jest o wiele więcej niż na rynku pierwotnym.

Rynek wtórny i pierwotny- różnice.

Zarówno kupując mieszkanie na rynku wtórnym jak i pierwotnym, możesz sfinalizować transakcję za pomocą kredytu hipotecznego.  Musisz jednak wiedzieć, że przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego masz także obowiązek podpisania umowy przedwstępnej  z osobą sprzedającą jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny. W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym w pierwszym etapie obowiązuje cię umowa rezerwacyjna.

W przypadku nowych mieszkań zakres dokumentacji do kredytu hipotecznego jest znacznie większa niż w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego.  Co często przekłada się na czas procesowania kredytu hipotecznego w danym banku.

A więc podsumowując to od Ciebie zależy jakie mieszkanie chcesz kupić. Czy chcesz mieć nowe, które wyremontujesz sam pod siebie, i masz pewność że nikt wcześniej nie wprowadzał tam zmian. Bądź kupujesz mieszkanie w miejscu gdzie zawsze chciałeś mieszkać , lub chciałeś mieszkać praktycznie w centrum.  Pamiętaj, że każde mieszkanie, które wybierzesz możesz sfinansować kredytem hipotecznym.

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.