Kredyty hipoteczne- wkład własny co warto wiedzieć?

Chcesz wziąć kredyt? Słyszałeś, że przed złożeniem wniosku powinieneś mieć wkład własny, ale do końca nie wiesz jak go zorganizować, bądź zastanawiasz się w jakiej formie najlepiej go przedstawić. W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania. 

Masz już jakieś oszczędności na koncie lub w gotówce? To świetnie, ponieważ dzięki temu budujesz swój wkład własny, który jest kluczowym aspektem przy uzyskaniu kredytu hipotecznego. Lecz dalej się zastanawiasz czym właściwie jest ten wkład własny? To nic innego jak twój osobisty wkład finansowy w inwestycję, na którą chcesz wziąć kredyt. W przypadku gdy jest to lokal mieszkalny, wkładem własnym będzie część ceny mieszkania. Jeśli chodzi o budowę domu to jest to nic innego jak udział w części przedsięwzięcia. 

Wkładem własny najczęściej jest gotówka, lub wolne środki na koncie oszczędnościowym, lecz nie tylko bo w przypadku budowy domu, jeśli jesteś właścicielem działki, na której chcesz postawić dom, to właśnie ona może zostać przyjęta przez bank jako wkład własny. Ważne jest aby wartość działki, spełniała kryteria przy wnioskowanym kredycie. 

Banki od 2014 roku wprowadziły obowiązek wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. We wcześniejszych latach istniała możliwość kredytowania 100% wartości mieszkania. Aktualnie minimalnym wkładem własnym akceptowanym przez bank to 10 % wartości nieruchomości, jednak przy 20% mamy o wiele więcej ofert na rynku. 

Pamiętaj również, że twój wkład własny może być większy, wtedy, kwota kredytu będzie mniejsza, dzięki temu będziesz mógł mieć lepszą zdolność kredytową. 

Przy wkładzie własnym warto brać pod uwagę dodatkowe koszty związane z opłatami na późniejszych etapach, po podpisaniu umowy w banku. Dlatego dobrze zostawić sobie oszczędności na np. notariusza oraz inne opłaty związane z nieruchomością.

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.