Kredyty hipoteczne- wkład własny co warto wiedzieć

Kredyty hipoteczne- wkład własny co warto wiedzieć?

Chcesz wziąć kredyt? Słyszałeś, że przed złożeniem wniosku powinieneś mieć wkład własny, ale do końca nie wiesz jak go zorganizować, bądź zastanawiasz się w jakiej formie najlepiej go przedstawić. W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania. 

Masz już jakieś oszczędności na koncie lub w gotówce? To świetnie, ponieważ dzięki temu budujesz swój wkład własny, który jest kluczowym aspektem przy uzyskaniu kredytu hipotecznego. Lecz dalej się zastanawiasz czym właściwie jest ten wkład własny? To nic innego jak twój osobisty wkład finansowy w inwestycję, na którą chcesz wziąć kredyt. W przypadku gdy jest to lokal mieszkalny, wkładem własnym będzie część ceny mieszkania. Jeśli chodzi o budowę domu to jest to nic innego jak udział w części przedsięwzięcia. 

Wkładem własny najczęściej jest gotówka, lub wolne środki na koncie oszczędnościowym, lecz nie tylko bo w przypadku budowy domu, jeśli jesteś właścicielem działki, na której chcesz postawić dom, to właśnie ona może zostać przyjęta przez bank jako wkład własny. Ważne jest aby wartość działki, spełniała kryteria przy wnioskowanym kredycie. 

Banki od 2014 roku wprowadziły obowiązek wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. We wcześniejszych latach istniała możliwość kredytowania 100% wartości mieszkania. Aktualnie minimalnym wkładem własnym akceptowanym przez bank to 10 % wartości nieruchomości, jednak przy 20% mamy o wiele więcej ofert na rynku. 

Pamiętaj również, że twój wkład własny może być większy, wtedy, kwota kredytu będzie mniejsza, dzięki temu będziesz mógł mieć lepszą zdolność kredytową. 

Przy wkładzie własnym warto brać pod uwagę dodatkowe koszty związane z opłatami na późniejszych etapach, po podpisaniu umowy w banku. Dlatego dobrze zostawić sobie oszczędności na np. notariusza oraz inne opłaty związane z nieruchomością.

Kredyty hipoteczne- rynek pierwotny vs wtórny co warto wiedzieć?

Kredyty hipoteczne- rynek pierwotny vs wtórny co warto wiedzieć?

Mieszkanie nowe, a może z rynku wtórnego? Często przy zakupie swojego pierwszego mieszkania się nad tym zastanawiamy. Dużo czynników wpływa na to na jakie mieszkanie się zdecydujemy. Często szukamy czegoś na już- aby jak najszybciej się wprowadzić i wybieramy rynek wtórny. Lecz rynek pierwotny umożliwia nam stworzenie swojego własnego wymarzonego kątu od  podstaw. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny, który rynek jest dla Ciebie lepszy? Chętnie Cię do tego przygotujemy.

Czym jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny zajmuje się obrotem nowymi nieruchomościami nabywanymi bezpośrednio od deweloperów bądź Spółdzielni Mieszkaniowych. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym masz pewność, że nikt wcześniej nie wprowadzał tam żadnych zmian. Zaletą takich mieszkań jest to, że często są dopiero wybudowane, a ty możesz korzystać przez pewien czas z gwarancji, które deweloper oferuje.

Czym jest rynek wtórny?

Rynek wtórny zajmuje się obrotem nieruchomościami wcześniej użytkowanymi, nabywanymi za pośrednictwem biur nieruchomości lub bezpośrednio od właścicieli. Na rynku wtórnym także możesz znaleźć mieszkania, które były wybudowane całkiem niedawno.  Ten wariant oferuje także takie mieszkania jak apartamenty, lofty, a także mieszkania w zabytkowych kamienicach. Masz większy wybór w wyborze lokalizacji, ponieważ mieszkań dostępnych jest o wiele więcej niż na rynku pierwotnym.

Rynek wtórny i pierwotny- różnice.

Zarówno kupując mieszkanie na rynku wtórnym jak i pierwotnym, możesz sfinalizować transakcję za pomocą kredytu hipotecznego.  Musisz jednak wiedzieć, że przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego masz także obowiązek podpisania umowy przedwstępnej  z osobą sprzedającą jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny. W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym w pierwszym etapie obowiązuje cię umowa rezerwacyjna.

W przypadku nowych mieszkań zakres dokumentacji do kredytu hipotecznego jest znacznie większa niż w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego.  Co często przekłada się na czas procesowania kredytu hipotecznego w danym banku.

A więc podsumowując to od Ciebie zależy jakie mieszkanie chcesz kupić. Czy chcesz mieć nowe, które wyremontujesz sam pod siebie, i masz pewność że nikt wcześniej nie wprowadzał tam zmian. Bądź kupujesz mieszkanie w miejscu gdzie zawsze chciałeś mieszkać , lub chciałeś mieszkać praktycznie w centrum.  Pamiętaj, że każde mieszkanie, które wybierzesz możesz sfinansować kredytem hipotecznym.

Kredyty Hipoteczne- Jak przygotować się do kredytu hipotecznego 3 rzeczy które powinieneś wiedzieć?

Kredyt hipoteczne- Jak przygotować się do kredytu hipotecznego 3 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Kredyt hipoteczny- często zastanawiasz się czy warto? Czy będzie Cię na niego stać. Marzysz o swoim mieszkaniu, lub domu, ale nie wiesz jak się do tego przygotować?

W tym artykule pokażemy Ci nad czym powinieneś się zastanowić zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny.

Po pierwsze przeanalizuj swoją sytuację finansową.

Ważnym aspektem jest zgromadzenie środków na wkład własny. Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że aby podejść do kredytu muszą mieć wkład własny. Bez tego nie uzyskają finansowania. Drugim ważnym aspektem jest kwestia Twoich zarobków, ważne abyś oprócz oszczędności miał także stałą pracę, aby po uzyskaniu kredytu nie doszło do sytuacji, że tracisz pracę a Twoje oszczędności się skończą i nie będziesz miał z czego płacić rat. 

Ten krok jest bardzo ważny w procesie przygotowania się do kredytu ponieważ, jest to zobowiązanie długoterminowe(kredyty hipoteczne można wziąć nawet na 30 lat).

Drugim krokiem jest rozpoznanie sytuacji na rynku nieruchomości.

Przed wybraniem mieszkania, warto rozważyć każdą opcję. Nie wybieraj pierwszego lepszego mieszkania, które wydaje Ci się tym odpowiednim. Przeanalizuj sytuację na rynku pierwotnym, a także na wtórnym(Jeśli chcesz wiedzieć czym różnią się mieszkania z danego rynku, zapraszamy do naszego wcześniejszego artykułu)

Jeśli po obejrzeniu wielu mieszkań, bądź rozmowach z różnymi biurami sprzedaży mieszkań znajdziesz odpowiedni kąt, który odpowiada Twoim oczekiwaniom, przeanalizuj swoją zdolność kredytową, aby sprawdzić czy stać Cię na dane mieszkanie. Nie podpisuj umowy jeśli nie jesteś pewien czy Twoje zarobki pozwolą na zaciągnięcie kredytu na określoną kwotę, za którą mieszkanie jest wystawione.

Pamiętaj, ocena zdolności kredytowej nie jest wiążące. Masz prawo wiedzieć na jakie mieszkanie Cię będzie stać. Zdolność kredytową możesz wyliczyć przy rozmowie z pośrednikiem, bądź idąc do banku. 

Ostatnim krokiem, który pomoże Ci uzyskać kredyt jest odpowiednie przygotowanie się do procesu kredytowego. 

Ważne aby po wyborze określonej nieruchomości, zastanowić się nad ofertą banku. Możesz zdecydować o wielu czynnikach, np. o tym jaki chcesz wnieść wkład własny, jaki okres kredytowania będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. 

Przy procesowaniu wniosków, warto wybrać min 3 banki, do których jednocześnie możesz złożyć wniosek. jest to dość istotne w przypadku, gdy np. w jednym banku dostaniesz decyzję negatywną, to zawsze jeszcze są inne banki, w któych jest analizowany wniosek. 

Pamiętaj, że uzyskanie kredytu hipotecznego trwa minimum miesiąc. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie tracić wiary, gdy jeden bank odmówi uzyskania kredytu. 

The english version of the website is under construction, if you need a loan or a mortgage, please contact us.